Tuky a oleje – které jsou zdravé a které škodlivé?
V dnešní době najdete v obchodech nepřeberné množství druhů másla, pomazánek, margarínů, olejů a dalších tuků. Ovšem jak poznat, že je daný výrobek kvalitní? Nechte si od nás poradit a naučte se potraviny vybírat správně!
Budete-li konzumovat nekvalitní a nezdravé tuky, negativně se to projeví nejen na vaší váze, ale i zdraví. Nezdravý tuk může mít za následek deprese, cukrovku, ale i potíže s oběhovým krevním systémem nebo klouby a další onemocnění.
Co říkají lékaři
Pokud budete přijímat nasycené mastné kyseliny ve větším množství, bude se zvyšovat koncentrace C-reaktivního proteinu. To má za následek, že buňky přestanou z cévní stěny odvádět cholesterol a naopak ho začnou ukládat, čímž se rapidně zvýší riziko srdečních a cévních chorob.
V pražském IKEMu byl před časem proveden zajímavý pokus. Jedna část dobrovolníků jedla po dobu třech týdnů převážně nasycené mastné tuky, druhá část pak požívala nenasycené rostlinné tuky. Po třech týdnech si jídelníček otočili a u pacientů, kteří přešli na rostlinné tuky, se za další tři týdny výrazně snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Tuk vhodný na chleba
Zcela zdravý člověk, který nemá problém s nadváhou či nemá kardiovaskulární potíže, má vyhráno. Může si totiž na pečivo namazat máslo v normálním množství a nijak mu to neublíží. Ti, co však takové štěstí nemějí, by si měli chleba mazat výhradně margaríny. Ty jsou v dnešní době zdraví neškodné. A jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Máslo i sádlo jsou živočišné tuky obsahující spoustu škodlivých nasycených mastných kyselin. Oproti tomu margarín je vyráběn výhradně z kvalitních rostlinných olejů, jejich obsahem jsou neškodné nenasycené mastné kyseliny.
Tuk vhodný na smažení
Většina lidí používá na smažení olej, ale výjimkou není ani vepřové sádlo. Ale pozor! Smažení na sádle je opravdu hodně nezdravý způsob, kterému byste se měli vyhnout. Na vesnici je to však poměrně oblíbený zvyk, nicméně tamější lidé to alespoň kompenzují tím, že pojídají hodně čerstvé zeleniny a ovoce, navíc sádlo i maso mívají domácí.
Nejvíce lidí používá na smažení slunečnicový olej, přitom třeba řepokový olej je mnohem vhodnější a navíc je i levnější. Slunečnicový olej je nevhodný především v tom, že se při vysokých teplotách přepaluje a zapříčiňuje tak vznik škodlivých látek. Nejlepší ze všeho je investovat do kvalitní fritézy, která udrží olej ve správné teplotě, nic se nebude připalovat a vše se osmaží krásně rovnoměrně. To se vám na pánvi totiž podaří jen obtížně, většinou vám vysoká teplota olej zničí, ať už je sebekvalitnější. Potravina na pánvi pak bude v konečném důsledku znehodnocena a navíc může obsahovat škodlivé látky.
Olivový olej
Olivový olej je čím dál tím oblíbenější a používá se nejen na smažení, ale i do salátů. Olivový olej je zdravý a stejně jako řepkový olej je tepelně velmi stabilní. Jestliže používáte olivový olej na smažení, měli byste sáhnout po tom z pokrutin, který je ještě lepší než extra panenský. V prodejnách je pod označením pomace. Extra panenský olej totiž nebývá tak důkladně filtrovaný, a tak se může přepalovat. Co se ale týče nutričního hlediska, tak tam rozdíl v podstatě nenajdete. Odlišnosti jsou jedině v chuti a v obsahu antioxidantů, kterých najdeme více u extra panenského oleje.
Zálivky do salátů
Oleje samozřejmě neslouží jen na smažení, ale i k využití zastudena. Nejvíce lidí používá ke studeným pokrmům a do salátů extra panenský olivový olej, který je také v zásadě nejlepší. Jestliže doma děláte saláty často, jistě rádi zkusíte i jinou chuť a salát tak trochu obměníte. Výborný je např. lněný olej nebo slunečnicový olej. Všechny zmíněné oleje obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin a snižují tak obsah cholesterolu v krvi. Zapomínat byste neměli ani na kvalitní nádobí – nejlepší je používat teflon nebo keramiku. Na nepřilnavé materiály vám pak postačí jen několik kapiček oleje.
krabičková dieta - chutná dieta
Zdroj fotografií: pexels.com