Nejlepší letní sporty na hubnutí – cyklistika, tenis, fotbal a další!
Léto je v plném proudu a nejspíš i vy jste už zahájili plavkovou sezonu. A tak možná teď přemýšlíte nad tím, jak si postavu ještě vylepšit a udržet tělo v kondici. Přečtěte si, jaké letní sporty jsou nejlepší a v čem vašemu tělu pomohou. A pak už se do toho stačí jen pustit!
Není vhodnější doba na venkovní aktivity, než je právě léto. To ke sportům všeho druhu přímo vybízí! Navíc spálíte kalorie, posílíte svalstvo a vytvarujete si postavu do plavek. Mnohdy ani není potřeba vyvinout nějakou náročnou aktivitu – i chozením pěšky spálíte kalorie! V létě se také snadno běhá, jezdí na kole nebo in-line bruslích, hraje se tenis a samozřejmě i plave. Pokud jste dobrodužnější povahy a ničeho se nebojíte, můžete zkusit i jízdu na vodních lyžích nebo třeba horolezectví. Léto je také ideální dobou na beach volejbal, fotbal a další sporty. Na pláži si také klidně můžete zaházet s frisbee.
Je jasné, že každému vyhovuje něco jiného a že každý sport má nějaké výhody a nevýhody. Přečtěte si tedy, kolik u jakého sportu spálíte kalorií a jaký efekt může mít určitý sport na vaše tělo.
Cyklistika
Největší výhodou cyklistiky je pochopitelně to, že se dá na kole jezdit téměř všude a zadarmo. Navíc jízdu na kole zvládne skoro každý a tempo si určujete sami. Na kole si zvýšíte kondičku a ještě se projedete hezkým a klidným prostředím. Rozhodně si nezapomeňte cyklistickou přílbu (ačkoli pro dospělé není povinná) a lahev s vodou. Jestliže nevíte, kam na výlet se vydat, inspiraci najdete třeba na ČT Sport v pořadu Cyklotoulky.
- Kalorie: Za hodinu na kole spálíte přibližně 680 kcal. Vše samozřejmě záleží na vaší váze a tempu a způsobu jízdy.
- Efekt: Cyklistikou posilujete spodní část těla a vydržíte poměrně dlouho jet, takže spálíte hodně kalorií. Navíc nezatěžujete klouby ani šlachy. Spousta lidí se domnívá, že budou mít z cyklistiky silná stehna, což ale není pravda. Především ženám se cyklistikou svaly na nohou pouze zpevní, jelikož nemají fyziologické dispozice k tomu, aby jim svaly rapidně narostly. Jestliže muži nebudou jezdit na kole více než čtyřikrát týdně, pak ani oni nebudou mít stehna samý sval.
Běhání
Jestli je nějaký sport na hubnutí jako stvořený, pak je to právě běhání. Pakliže jste s během teprve začali nebo jste se k němu po nějaké době vrátili, zkuste nejdříve „indiánský běh“, tedy střídat běh s rychlou chůzí. Tu pak postupně omezujte, až skončíte jen u běhu. Výhodou běhu podobně jako u cyklistiky je fakt, že je zadarmo. Stačí mít jen dobré boty.
- Omezení: Běh není vhodný pro obézní lidi a také pro ty, kteří trpějí nějakým onemocněním srdce.
- Kalorie: Pokud poběžíte rychlostí 8 kilometrů v hodině, spálíte cca 720 kcal za hodinu.
- Efekt: Běh je skvělý na hubnutí a navíc při něm posílíte především nohy. Je však potřeba mít kvalitní obuv, jinak budou vaše klouby a šlachy trpět. Oblečeni byste měli být při běhu tak akorát, abyste se cítili co nejpříjemněji. Když budete mít hodně vrstev, budete se hodně potit a vypotíte z těla jen vodu.
In-line brusle
In-line brusle jsou další skvělou aktivitou na léto a pokud jste alespoň trochu šikovní, jistě si je oblíbíte. Jste-li začátečníci, nejprve zkuste rovný terén, nejlépe hladkou cestu bez velkých zatáček. Neměly by vám také chybět chrániče na kolenou, loktech a také přilba (stačí cyklistická).
- Kalorie: Během hodiny mírně rychlého bruslení spálíte kolem 400 kcal. Samozřejmě pokud budete jezdit doopravdy rychle, spálíte stejný počet kalorií jako při běhání a navíc nezatížíte klouby.
- Efekt: Podobně jako běhání, i jízda na kolečkových bruslích je zaměřena hlavně na dolní končetiny a hýždě. Pokud ale budete dodržovat správnou techniku, zapojíte i horní polovinu těla. Navíc je tento sport prospěšný pro kardiovaskulární systém.
Tenis
Tenis nehrají jen vrcholoví sportovci, vyblbnout se při něm můžete i vy. Stačí si pronajmout kurt a nemáte-li vlastní výbavu, za pár desítek korun si můžete zapůjčit i raketu a tenisáky
- Omezení: Tenis není vhodný pro lidi s nadváhou a pro ty, kteří mají problémy s pohybovým aparátem.
- Kalorie: Za hodinu tenisu průměrně spálíte přibližně 500 kcal, ale pochopitelně záleží na stylu hry. Čím víc budete na kurtu běhat, tím víc spálíte. Pokud ale budete jen postávat a příliš se nenadřete, velký efekt vašemu tělu hra nepřinese.
- Efekt: Tenis je při častém hraní zátěží na klouby, jelikož u něj často střídáte běh a prudké zastavení. Jinak u něj ale posilujete svaly na rukou, nohou i břišní svaly a rozvíjíte koordinaci pohybu, postřeh, hbitost a rychlost.
Plavání
Plavání je jeden z nejlepších letních sportů a je vlastně téměř pro každého. Nezatěžujete při něm klouby a je vhodné i pro starší osoby nebo osoby se zdravotními komplikacemi, které by třeba jiné sporty dělat nemohly.
- Kalorie: Při klasickém plavání spálíte alespoň 480 kcal za hodinu, ještě efektivnější je pak plavání kraulem nebo motýlkem.
- Efekt: Plavání je skvělé, protože při něm zapojíte vlastně téměř všechny svaly – na rukou, nohou, zádech, hýždích i hrudníku. Zlepšuje také srdeční činnost. Abyste docílili správného efektu, neplavte s hlavou vztyčenou nad hladinou, jinak budete zatěžovat krční páteř.
Beach volejbal
Beach volejbal můžete dnes hrát už téměř kdekoli, není tedy nutné být vyloženě u moře. V České republice je k dispozici již spousta pískových kurtů, které si můžete pronajmout. Hrát můžete v týmech od dvou do čtyř lidí. Beach volejbal se hraje v mírném podřepu a prsty mějte při kontaktu s míčem lehce od sebe a pokrčené. Podání se hraje horem i spodem – záleží na to, co je vám pohodlnější.
- Kalorie: Jelikož se volejbal hraje v písku, je poněkud náročný. Za hodinu spálíte cca 700 kcal.
- Efekt: U beach volejbalu zapojujete celé tělo, nejvíce však posílíte svaly v horní polovině těla. Ale i hýždě a nohy se poměrně nadřou, zato klouby trpět nebudou. Písek skvěle tlumí všechny vaše dopady a je vhodný pro chodidla.
Plážový fotbal
Není to jen plážový volejbal, který se v létě těší oblibě. Poslední dobou se stal populární i fotbal v písku. Hraje se na boso, je namáhavější a obtížnější než klasický fotbal a méně se v něm přihrává. Hra probíhá na hřišti o rozměrech 26–28 x 35–37 m, přičemž rozměry branky jsou 5,5 x 2,2 m. Tým v poli je složen z brankáře a čtyř hráčů a hraje se na tři třetiny po 12 minutách. Při remíze se pak prodlužuje o tři minuty a pak případně ještě přicházejí penalty. Rozhodčí ma k dispozici žlutou kartu (napomenutí), červenou kartu (vyloučení) a také modrou kartu (vyloučení na dvě minuty).
- Kalorie: Fotbal v písku je fyzicky hodně náročný a spálit při něm můžete až 900 kcal za hodinu.
- Efekt: Plážový fotbal je pořádný zápřah na nohy, ale posílíte u něj v podstatě celé tělo. Stejně jako beach volejbal je prospěšný pro chodidla a nezatěžuje klouby a šlachy. Navíc při něm nehrozí taková zranění jako třeba právě u klasického fotbalu.
krabičková dieta - chutná dieta
Zdroj fotografií: Pexels.com