Fresh jako dávka vitaminů i osvěžení!
Fresh džus je v horkých letních dnech skvělou možností, jak nabrat energii, osvěžit se a dodat tělu potřebné vitaminy. Velkou výhodou je, že je velmi snadný a rychlý na přípravu. Potřebovat v podstatě budete jen ovoce, zeleninu a nejlépe odšťavovač. Pokud ho ale nemáte, nevadí. Můžete použít mixér a udělat si smoothie, které je v poslední době hodně populární.
Z čerstvých ovocných šťáv se vitamíny, minerály, enzymy a další látky vstřebávají do organismu mnohem rychleji, než když sníme ovoce v celku. A pochopitelně i ve větším množství. Fresh je tedy dobrý nejen v tom, že v létě člověka osvěží, ale dodá mu i spoustu živin.
Historie fresh džusu
Na začátku 20. století v USA přišel Norman W. Walker na to, že ovocné šťávy mají ozdravné účinky. Tehdy si sám pitím fresh nápojů vyléčil jaterní cirhózu. Poté nelenil a v roce 1910 si v kalifornském Long Beach otevřel první fresh bar, který měl i donáškovou službu. Kromě ovoce začal dělat šťávy i ze zeleniny a pracoval i s dalšími ingrediencemi. Právě od něj pochází veliké množství receptů na všelijaké zdravotní problémy, se kterými pracujeme dodnes. Mimochodem první přístroj na odšťavňování Norwalk vynalezl právě on.
Smoothies
Ovocné a zeleninové fresh šťávy jsou základem smoothies. Do těch se však přidávají ještě různé další ingredience – například mléko, ořechy, semínka, vločky, med... Výroba smoothies je naprosto jedoduchá, stačí vám jen mixér.
První smoothies se objevily v USA ve 30. letech minulého století, kdy je začali prodávat v obchodech se zdravou výživou. První recepty se objevily ve 40. letech v kuchařce pro mixéry Waring Blendor a v 70. letech pak nastoupil na scénu řetězec Smoothie King, který má dnes po světě víc než 600 poboček.
Jak si doma připravit fresh nápoj?
Pro přípravu fresh nápoje budete potřebovat ovoce nebo zeleninu a odšťavňovač, případně alespoň jednoduchý ruční lis. Nápoje se doporučuje připravovat jen z vyzkoušených kombinací, a tak alespoň zezačátku příliš neexperimentujte. A věděli jste, že některé ovoce může mít dokonce i zajímavé blahodárné účinky na vaše zdraví? Tady jsou:
- Pomeranč – upravuje hladinu cholesterolu a pomáhá proti únavě a nechutenství
- Jablko – pročistí játra a zažívací ústrojí
- Meloun – posiluje tvorbu červených krvinek a pročišťuje krev
- Banán – proti stresu a depresím
- Mango – osvěžuje paměť
- Papája – pročišťuje organismus
Pokud navíc chcete zhubnout do plavek, doporučuje se využít ovoce, jako jsou jahody, grapefruity, ananas, papája, hrušky či červený vodní meloun. Nezapomeňte, že fresh šťávy z exotického ovoce musíte vždy vyrábět z čerstvých plodů a také dbejte na kvalitu.
Je už jen na vás, zda použijete pouze jeden druh ovoce nebo zeleniny, anebo vyzkoušíte jejich kombinaci. A jaké kombinace jsou nejoblíbenější?
- pomeranč a jablko
- pomeranč, jablko a mrkev
- jablko, mrkev a limetka
- červená řepa a jablko
Co byste měli o ovocných a zeleninových šťávách vědět:
- snižují množství cholesterolu v krvi
- podporují trávicí systém
- posilují imunitu
- jsou bohaté na vitaminy a minerální látky
- vyrovnávají hladinu cukru v krvi
- jsou zdrojem přírodní vlákniny
- chrání tělo před různými onemocněními
Nejlepší recepty
Freshem můžete nastartovat své ráno, odpoledne jím zase dobijete energii. A jak tedy na to
Je to úplně jednoduché. Ovoce či zeleninu očistěte, oloupejte či oškrabte a opláchněte studenou vodou… Pak vše nakrájejte na malé kousky a dejte do odšťavňovače. Fresh je během chvilky hotový!
Červený zázrak
Červené zelí je pro organismus velmi prospěšné – pročistí celé tělo, především játra.
Suroviny:
½ středně velké hlávky červeného zelí
1 oloupaná okurka
2 hrušky
1 citron bez kůry
2 cm čerstvého oloupaného zázvoru
Oranžový detox
Kurkuma se zázvorem mají detoxikační a protizánětlivé účinky, grep, mrkev a jablko v sobě zase mají spoustu vitaminů.
Suroviny:
2 grepy bez kůry 5 oškrábaných mrkví 1 jablko 2 cm čerstvého oloupaného zázvoru ½ lžičky kurkumy
Antioxidační bomba
Červená řepa obsahuje barvivo beranin, které má velké antioxidační účinky, podporuje činnost jater a zabrání kornatění tepen. Také se používá jako doplněk při onkologické léčbě.
Suroviny:
- 2 středně velké červené řepy
- 2 jablka
- 1 pomeranč bez kůry
- 1 velká oškrábaná mrkev
- 2 stonky řapíkatého celeru
Ranní zázrak
Jablka, pomeranče i citrony jsou bohaté na vitaminy. Skořice má zase pozitivní vliv na metabolismus, má antioxidační účinky, podporuje spalování tuků a vstřebávání výživných látek.
Suroviny:
- 3 pomeranče bez kůry
- 2 jablka
- 1 citron bez kůry
- ½ lžičky skořice
Recepty na Smoothies
Zelené ozdravení – kiwi a špenát
Kiwi obsahuje mnoho antioxidantů a je bohatým zdrojem vitamínu C i minerálních látek, jako jsou především draslík nebo hořčík. Kiwi také pomáhá při větší fyzické i psychické námaze. Čerstvý špenát obsahuje mnoho vitaminů B, C, E a K a je bohatý na železo a vápník. Zelenou barvu špenátu dodává chlorofyl, který tělo regenruje a má protizánětlivé a hojivé účinky.
Suroviny:
4 kiwi 250 gramů listů špenátu 150 gramů bílého jogurtu 50 gramů ovesných vloček 15 gramů medu podle chuti čerstvá máta
Postup:
Ovesné vločky namočíme na 10 minut do vlažné vody nebo mléka. Oloupané kiwi společně s dalšími surovinami dáme do mixéru a rozmixujeme. Pokud je smoothie příliš husté, naředíme ho ledovou vodou nebo přidáme led.
krabičková dieta - chutná dieta
Zdroje fotografií: Pexels.com